Web Programlama

Web Programlama

Gelişen bir teknoloji sonrası internet; yüksek hızda erişim, görsel web siteleri, internet üzerinden sunulan bankacılık işlemleri gibi çeşitli programlarla donatılmıştır. Bu alandaki ilerlemeler web programlama alanına da yansımıştır.

En net ve basit tanımıyla web programlama tüm web sitelerine çeşitli işlevler kazandırır. Bu işlevi kazandıran kişilerin yaptığı iş ise web programcılığıdır. Web programcılığı yapan kişiler siteleri detaylı inceledikten sonra, kısmen veya tamamını site ziyaretçilerinin ve bu işi yaptırmak isteyen büro yöneticilerinin ihtiyacına binaen tekrar düzenler. Mesela bu web sitesinde satış yapma işlemleri sırasında ürünün alış pozisyonundan satışa geçmesi, stokta tükendiğinde otomatik kaldırılması, haber sitelerinde bu alışveriş işlemleri hakkında yapılan yorumlar ile verilen oylara kadar bir alanda düzenleme yaparlar.

Web programlama dili olarak ele alınır fakat tam bir tanımı sayılmaz. HTML ile uyumlu bir betik dilidir. Bu program derleyiciler tarafında derlenmez, sunucu tarafından php ile yorumlanır. C programı ile karşılaştırılırsa dosya işlemleri gibi zor konularda php öğrenmesi ve kullanması daha basittir.

Php kodları genellikle dört satır şeklinde yazılır. Kodda bulunan her metinden sonra gelen "\n" karakteri kaldırılırsa sayfa komutları tek satıra yerleşir. Yalnız ziyaretçi bu kısmı görmediği için sadece web programını düzenleyen kişi için işlem kolaylaşır. Web programcılığı yapan kişiler için php kullanımında çok farklı yazım kuralları vardır. Mesela php kodları ya da gibi etiketler arasına yazılır.

©2018 Ekstra Web Tasarım Ankara - Tüm hakları saklıdır.
Yukarı Çık