Sosyal Medya 'nın SEO'ya Etkisi

E-Ticaret Sitesi

Sosyal medya siteleri milyonlarca kullanıcıya hitap etmekte ve en çok ziyaret edilen siteler arasında en üst sıralarda yer almaktalar. Sosyal medya sitelerı ziyaretçiler için içeriği yine kullanıcılarından aldığı için sürekli büyümekteler. İnsanların zaman geçirdikleri, görüşlerini, fotoğraflarını videolarını paylaştıkları sanal dünyaları reklam verenler içinde çok büyük bir pazar oluşturmakta.

Büyük kurumsal firmalar bile kendilerini bu sosyal medya sitelerinden hesaplar açarak reklam yapma ihtiyacı duymaktalar. Çünkü tvden daha çok interneti kullanan bir nesil var karşımızda.

Bunlarla birlikte arama motorlarıda kullanıcılara en iyi sonuçları vermeye çalışırken gerçek kullanıcılar tarafından paylaşılan sitelere daha üst sıralarda yer vermeye başladılar. En çok kullanılan arama motoru konumun kaybetmeyen Google 'da sosyal medya konusuna Google+ ile girmişti. Ülkemizde çok fazla kullanılmıyor olsa bile Google sıralamalarında Google+ hesaplarından paylaşılan sitelerin etkisini gözlemlerimle aramalarda yükseldiğini gördüm.

Paylaşılan içeriğin sadece sizin tarafınızdan paylaşılıyor olması da çok fazla birşey ifade etmiyor aslında. Etkileşim dediğimiz sizin paylaştığınız içeriğin başka kullanıcılar tarafından paylaşılması, beğenilmesi, bağlantınıza tıklanması seo ( arama motoru optimizasyonu ) için daha etkili olacaktır.

Ekstra Web olarak firmalarımıza özellikle Google+ hesaplarını aktif kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra çok kullanılan Facebook, Twitter, İnstagram sosyal medya sitelerininde aktif kullanılması firmanıza ve web sitenize katkı sağlayacaktır. Bunları yönetecek kadar zamanınız yoksa firmamız tarafından verilen Sosyal Medya Yöneticiliği hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Yazar : Azmi Güneş

Yazının tümünün veya bir bölümünün izin alınmadan kaynak gösterilse dahi herhangi bir mecrada yayınlanması yasaktır. Aksi takdirde yasal haklarımızı kullanacağımızı bildiririz.

©2018 Ekstra Web Tasarım Ankara - Tüm hakları saklıdır.
Yukarı Çık