Mobil Site & Uygulama

Mobil Site & Uygulama

Günümüzde internet kullanımında yaşanan hızlı artışa bağlı olarak mobil cihaz teknolojisi de aynı hızda gelişmektedir. Masaüstü cihazların kullanımı her geçen gün azalırken, buna karşın mobil cihaz kullanımı artmaktadır. Bu gelişmeler dolayısı ile bir web sitesinin mobil uyumlu olması kaçınılmaz bir gerçektir. Mobil uyumlu site yapımı ve kullanıcılara mobil uygulamalar sunulması gerekir.

Mobil uyumlu site yapımı için, web sitesindeki içerikler mobil görünüme uyumlu olarak düzenlenmeli ve buna uygun teknolojiler kullanılmalıdır. Arama motoru sistemleri de mobil uyumlu olmayan web sitelerini ikinci plana itmekte ve sıralamada aşağılara itmektedir. Mobil uyumlu site yapımı bu bahsettiğimiz nedenlerden dolayı bir tercih sebebi değil zorunluluk olarak görülmelidir.

Akıllı cihazların üretimine başlanan ilk yıllardan itibaren, web siteleri mobil uygulamalar ile akıllı cihazlarda yerini almaya başlamıştır. Kullanıcıların tek cihaz ile ihtiyacı olan tüm işlemleri yapabilmesi çok daha cazip olduğu için, mobil uygulamalar kullanımı çok hızlı olarak artmaktadır. Mobil uygulamalar farklı platformlarda yapılmaktadır. Bu platformların en önemlileri iOS ve Android işletim sistemleridir.

IOS Mobil Uygulamaları

IOS Apple tarafından geliştirilmiş, dünya üzerinde çok yaygın kullanılan bir işletim sistemidir. iPhone ve iPad gibi cihazlarda kullanılır.

Android Mobil Uygulamaları

Android ise kullanımı 2 milyar cihazı geçmiş bir sistemdir. Bu nedenle çok fazla kullanıcıya ulaşılabilen bir platform seçeneği haline gelmektedir. Google tarafından geliştirilmektedir.

©2018 Ekstra Web Tasarım Ankara - Tüm hakları saklıdır.
Yukarı Çık